Hogyan lehetek magabiztos, kiegyensúlyozott szülő?
Egésznapos workshop kismamáknak és kispapáknak
Amikor babát várunk naponta ezer meg ezer kérdés cikázik a fejünkben. Sokszor azért vagyunk bizonytalanok, mert nincs kihez fordulni, máskor pedig azért, mert túl sok az információ és nem tudjuk, kire hallgassunk. Az édesanyánkra? A barátnőinkre? A netes kismamás csoportok különböző kommentjeire?
Mire számítsak a szülésnél? Hogyan szoptassam/tápláljam a babám? Képes leszek jól gondozni a gyermekem? Tudom majd, hogy éppen mire van szüksége? Hogyan ne gyártsak mindenből problémát, legyek laza, de azért persze vegyem észre, ha valami baj van. Hogy osszam meg a feladatokat a párommal, miképp teremtsük meg és őrizzük a családi harmóniát? Elég jó anya/apa leszek? A végtelenségig sorolhatnám a kérdéseket, melyekkel a Jön a baba című dokumentum sorozatom forgatása közben és a saját életemben találkoztam. A tapasztalataimat hiteles, gyakorlott szakemberek segítségével, praktikus tanácsokkal szeretném átadni nektek.
Előadóink:
1.Szülésfelkészítés – Rados Katalin szülésznő
A háromgyerekes, gyakorlott szülésznő a többi közt arról beszél, hogy miképp készüljetek fel életetek legfontosabb eseményére. Mire lesz szükség a szülőszobán és a kórházban? Milyen vajúdási pozíciókkal, légzéstechnikával, gátvédelemmel, fájdalomcsillapítással lehet segíteni a hüvelyi szülést? Mi az a szülésindítás és miért lehet rá szükség? Az aranyóra miért fontos? Milyen technikákkal segíthet az apa? Mi a szülési terv és miért fontos, hogy a szülők ismerjék a lehetőségeiket és a jogaikat? Mi történik a sürgősségi császár esetén, mikor és miért van erre szükség? A tervezett császármetszésnél mire számítsanak a szülők?
2. Babázzunk! – Bocskainé Irci laktációs tanácsadó, csecsemős nővér
Szoptatásra hangolódás, korszerű újszülött ápolás és minden, amit ezekről tudni érdemes. Irci kétgyermekes, nagyon pozitív szemléletű édesanya. Praktikus szempontok alapján mutatja meg a babagondozást: pelenkázás, fürdetés, bőrápolás, továbbá a szem-, fül-, köröm- és hajápolás. Mindezeket élethű babán gyakorolhatják a résztvevők. Hasznos információkat ad az első mellretételtől a gyengéd elválasztásig. Mik a leggyakoribb tévhitek a szoptatás körül? Mikor kerüljön mellre a baba? Mik az útvesztők? Meddig szoptassunk? És mi van akkor, ha csak a tápszer a megoldás? Vajon mit jelent a sokat emlegetett APGAR érték és miért fontosak az újszülöttkori szűrővizsgálatok? Mit a teendő, ha sír a baba? Hogyan altassunk? Hogy alakulhat a napirend?
3. Baba elsősegély – Déri Soma mentőtiszt
Soma nem csak mentőtiszt, gyakorló apuka is, a csecsemő/gyermek elsősegélynyújtás szakértője, aki bemutatója mellett fontos házi feladatokat is ad. A vészhelyzetekre való felkészülés, a felismerés, a megfelelő ellátás a mentő kiérkezéséig, azt mondja: a pánik elkerülése életet menthet! A gyakorlati oktatás során megmutatja, hogy mit kell tenni például légúti idegentestek esetén és milyen egyéb veszélyhelyzetek adódhatnak. Azok a szülők, akik részesültek ilyen oktatásban, sokkal magabiztosabban várják a babájukat, illetve, ha kialakul valamilyen ellátást igénylő helyzet, akkor jobban tudják azt kezelni, mind ellátóként, mind segélyhívóként.
4. Lelki ügyek – Dr. Aschenbrenner Zsuzsanna gyermekorvos, szülő-csecsemő/kisgyermek konzulens, képzésben lévő pár- és családterapeuta.
A pszichoszomatikus gyermekorvos ötgyermekes anya, a szülő és baba lélek nagy ismerője. A doktornő a gyermekbetegségek felismerése és kezelése mellett az ideális szülő-gyerek kapcsolat kialakításáról beszél. Hogy ismerhetem meg önmagam és gyermekeim igényeit? Mitől lehet jó ez a kapcsolat? A transzgenerációs minták hogyan hatnak rám és a gyerekemre? Feldolgozhatom, magam mögött hagyhatom a rossz mintákat, és hogyan őrizhetem, adhatom tovább a jót, ami a babámat segítheti a jelenben és a jövőben? Mit tehetek a belső és a párkapcsolati harmóniáért? Hogyan lehetek elég jó szülő, aki minél kevesebb frusztrációt, belső feszültséget, inkább derűt, optimizmust ad át a gyerekének?
5. A tévés tapasztalatai – Hadas Krisztina, a Jön a baba főszerkesztője
Több tucat szülés- és születésélmény, a családdá válás forgatása után azt vallom, mindenki más, különbözőek az útjaink, az idegrendszerünk, a családi hátterünk. Fizikailag is másképpen vagyunk összerakva, ezért nincs egyetlen helyes válasz arra, hogy milyen a jó anya vagy apa. De abban biztos vagyok, ha a lehetőségekhez képest a szülők jóban vannak magukkal és egymással is, minden könnyebben megy. Azt tapasztalom, hogy nem a külvilág, a környezet elvárásainak, hanem a saját iránytűnknek érdemes megfelelni. Mert ha szeretsz és jót akarsz, nem tudsz nagyot hibázni.
Az egésznapos workshopot kényelmes, barátságos helyszínen tartjuk reggel tíztől este hétig, természetesen uzsonna és ebédszünetekkel.
Időpont: 2023. április 22. 10.00 – 19.00
Részvételi díj: 38.900 Ft/fő, páros regisztráció esetén 48.900 Ft
Helyszín: Lánchíd Szalon, 1013 Budapest, Lánchíd u. 7.-9.
Jelentkezem a workshopra
HADAS KRISZTA: Tökéletlen anyák klubja
HADAS KRISZTA: Terhesen
HADAS KRISZTA: Megszületett!
A lakásban két asztalos,…